…Warszawa! To stolica pożegnała kardynała i powitała papieża.

„Habemus Papam! Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla”.
40 lat temu dnia 16.10.1978 roku Polska usłyszała tę wspaniałą wiadomość.

Kardynał Wojtyła na konklawe wyjechał dnia 03.10.1978 roku z Warszawy, z domu Sióstr Urszulanek Urszulanki w Warszawie (Szary Dom) na Powiślu, gdzie zatrzymywał się w latach 1955-1978 przebywając w stolicy. W Szarym Domu Siostry zachowały Pokój Papieski, w którym zgromadziły pamiątki związane z Ojcem Świętym. W kaplicy u Sióstr jest tablica upamiętniająca posługę kapłańską przyszłego Ojca Świętego w tym miejscu i nawiedzenie przez Niego kaplicy podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku.
Kaplica Szarego Domu w czasie okupacji niemieckiej nazywana była kościołem garnizonowym Szarych Szeregów. Tutaj odbyło się nabożeństwo żałobne za dusze Rudego i Alka, w którym brał jeszcze udział ich przyjaciel Zośka.
„Nie ma śmierciI!” – takimi słowami rozpoczął kazanie ks. Jan Zieja, który od 1943 roku był kapelanem naczelnym Szarych Szeregów.

Pierwsza Msza Święta w Polsce celebrowana przez papieża Jana Pawła II była dnia 02.06.1979 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie (w tamtym czasie plac Zwycięstwa). Wtedy papież powiedział te historyczne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!
Biały krzyż na pl. Piłsudskiego, przy którym dzisiaj premier Mateusz Morawiecki i ministrowie rządu złożyli kwiaty, upamiętnia tę uroczystość.

Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Szary Dom Sióstr Urszulanek (Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego) przy ulicy Wiślnej 2 w Warszawie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Szary Dom Sióstr Urszulanek (Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego) przy ulicy Wiślnej 2 w Warszawie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki.
Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Tablica na Szarym Domu Sióstr Urszulanek w Warszawie poświęcona pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, który odwiedził ten dom w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Tablica na Szarym Domu Sióstr Urszulanek w Warszawie poświęcona pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, który odwiedził ten dom w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki.
Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Pokój Papieski w Szarym Domu Sióstr Urszulanek w Warszawie, w którym zatrzymywał się ksiądz Karol Wojtyła w czasie pobytów w Warszawie w latach 1955-1978. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Pokój Papieski w Szarym Domu Sióstr Urszulanek w Warszawie, w którym zatrzymywał się ksiądz Karol Wojtyła w czasie pobytów w Warszawie w latach 1955-1978. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki.
Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Msza Święta celebrowana przez Ojca Świętego podczas pierwszej pielgrzymki do Polski dnia 02.06.1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecnie plac Piłsudskiego) w Warszawie zgromadziła tłumy wiernych. Źródło: http://archiwum.rp.pl/.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Msza Święta celebrowana przez Ojca Świętego podczas pierwszej pielgrzymki do Polski dnia 02.06.1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecnie plac Piłsudskiego) w Warszawie zgromadziła tłumy wiernych. Źródło: http://archiwum.rp.pl/.
Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Delegacja rządu składająca kwiaty dnia 16.10.2018 roku (40. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II) przy krzyżu na placu Piłsudskiego w Warszawie, który upamiętnia pierwszą Mszę Świętą Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce. Źródło: https://www.deon.pl/.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Delegacja rządu składająca kwiaty dnia 16.10.2018 roku (40. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II) przy krzyżu na placu Piłsudskiego w Warszawie, który upamiętnia pierwszą Mszę Świętą Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce. Źródło: https://www.deon.pl/.
Kategorie: MIEJSCA

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *