W Pałacu na Wsypie w Łazienkach Królewskich do 05.05.2019 można podziwiać obraz Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, który pochodzi z kolekcji książąt Czartoryskich i na stałe prezentowany jest w Krakowie.
W Polsce mamy 3 niekwestionowane arcydzieła Rembrandta. „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” związane są z kolekcją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i później rodziny Lanckorońskich i zostały przekazane przez Karolinę Lanckorońską do Zamku Królewskiego w Warszawie. Prezentowane są w osobnej sali w Galerii Lanckorońskich w Zamku Królewskim w Warszawie.
Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało cykl wykładów towarzyszących wystawie obrazu „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”. Cykl otworzył wykład ks. bp prof. Michała Janochy na temat ikonografii i teologii. Wykład można odtworzyć w Internecie. Piękna i poruszająca interpretacja historii miłosiernego Samarytanina z Ewangelii wg św. Łukasza: zejście z Jerozolimy do Jerycha – zejście z wyżyn raju do grzechu, upadek człowieka; zbójcy – demony, skrzywdzili człowieka i uciekli, tak jak wąż po skuszeniu Ewy; kapłan i lewita – ani prawo ani prorocy nie są w stanie ocalić pobitego człowieka, Samarytanin – miłosierdzie Boże, „wzruszył się głęboko”, reakcja Boga na grzech; oliwa i wino przeznaczone dla Boga i wylane na rany człowieka – równość Boga i człowieka, jak u Norwida, gdy człowiek kona, „to ornat drze się w pasy i związuje rany”; gospoda to kościół, miejsce, Chrystus pielęgnuje człowieka i troszczy się przez innych ludzi, do Jego ponownego przyjścia.
Temat miłosiernego Samarytanina podejmowało wielu artystów, min. „specjalista od słoneczników”, Van Gogh. „Dobry Samarytanin” Van Gogha prezentowany jest w Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii.
0 komentarzy