Dnia 2 listopada 1830 roku w Dzień Zaduszny Fryderyk Chopin wyjechał z Warszawy na zawsze. Smutny to dzień, poświęcony pamięci zmarłych, przy pożegnaniu rodzina Chopinów zapewne modliła się za zmarłą 3 lata wcześniej najmłodszą siostrę Emilkę. Chopin miał przeczucie, że widzi ukochane miasto po raz ostatni…

Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Pałac Wesslów w czasach Fryderyka Chopina i dzisiaj (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 25). Wtedy był tu urząd pocztowy. Dyliżans pocztowy do Wiednia odjeżdżał stąd codziennie po południu. Dnia 2 listopada 1830 roku był w nim Fryderyk Chopin. Źródło: http://en.chopin.warsawtour.pl/.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Pałac Wesslów w czasach Fryderyka Chopina i dzisiaj (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 25). Wtedy był tu urząd pocztowy. Dyliżans pocztowy do Wiednia odjeżdżał stąd codziennie po południu. Dnia 2 listopada 1830 roku był w nim Fryderyk Chopin. Źródło: http://en.chopin.warsawtour.pl/.
Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Tablica pamiątkowa w miejscu, gdzie profesor Józef Elsner i przyjaciele pożegnali Fryderyka Chopina (Warszawa, ul. Połczyńska 56, aktualnie obiekt należy do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina). Na granicy miasta dyliżans pocztowy zatrzymał się nagle przy tzw. Żółtej Karczmie, gdzie znajdowały się stajnie i stacja poczty. Chopin zdumiony wyjrzał przez okno i usłyszał pieśń "Zrodzony w polskiej krainie, niech twój talent wszędzie płynie". Niespodzianka się udała! To było wzruszające przeżycie dla wszystkich. Źródło: https://szkola.bednarska.art.pl/koncertowe-centrum-edukacji-muzycznej/.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Tablica pamiątkowa w miejscu, gdzie profesor Józef Elsner i przyjaciele pożegnali Fryderyka Chopina (Warszawa, ul. Połczyńska 56, aktualnie obiekt należy do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina). Na granicy miasta dyliżans pocztowy zatrzymał się nagle przy tzw. Żółtej Karczmie, gdzie znajdowały się stajnie i stacja poczty. Chopin zdumiony wyjrzał przez okno i usłyszał pieśń „Zrodzony w polskiej krainie, niech twój talent wszędzie płynie”. Niespodzianka się udała! To było wzruszające przeżycie dla wszystkich. Źródło: https://szkola.bednarska.art.pl/koncertowe-centrum-edukacji-muzycznej/.
Kategorie: HISTORIA

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *