Dnia 17.09.1939 roku Polska, będąca od dnia 01.09.1939 roku w stanie wojny z III Rzeszą, została zaatakowana od wschodu przez Związek Radziecki (Pakt Ribbentrop-Mołotow nazywany 4 rozbiorem Polski).
Tego dnia Hitler zarządził bombardowanie obiektów rządowych w Warszawie, żeby pokazać Polakom, że to jest początek ich końca.
Zamek Królewski – siedziba królów Polski i prezydentów Rzeczypospolitej płonął… Zegar na Wieży Zygmuntowskiej (Zegarowej) zatrzymał się na godzinie 11:15.

Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Płonący Zamek Królewski w Warszawie dnia 17.09.1939. Źródło: Film „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 1939”. Reżyser Eugeniusz Starky. https://www.cda.pl/video/1553224.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Płonący Zamek Królewski w Warszawie dnia 17.09.1939. Źródło: Film „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 1939”. Reżyser Eugeniusz Starky. https://www.cda.pl/video/1553224.

Pomimo zniszczeń, konstrukcja Zamku Królewskiego przetrwała do Powstania Warszawskiego 1944. Przez 5 lat okupacji niemieckiej w Warszawie, zegar na wieży wskazywał godzinę 11:15…

Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Zniszczony Zamek Królewski w Warszawie. Wygląd z 1941 roku. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Królewski_w_Warszawie.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Zniszczony Zamek Królewski w Warszawie. Wygląd z 1941 roku. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Królewski_w_Warszawie.

W czasie Powstania Warszawskiego, we wrześniu 1944 roku został wysadzony przez Niemców w powietrze. Z dawnej rezydencji królewskiej zostało morze ruin…

Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Wysadzony Zamek Królewski w Warszawie. Wygląd z 1945 roku. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Królewski_w_Warszawie.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Wysadzony Zamek Królewski w Warszawie. Wygląd z 1945 roku. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Królewski_w_Warszawie.

Bryłę Zamku Królewskiego w stanie surowym oddano dopiero w 1974 roku. W trakcie uroczystości zakończenia tego etapu odbudowy dnia 19.07.1974 roku uruchomiono nowy zegar też od symbolicznej godziny 11:15. Jeszcze 10 lat trwały prace rekonstrukcyjne wnętrz Zamku Królewskiego.

Step in Warsaw - Przewodnik po Warszawie. Obecny wygląd odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Królewski_w_Warszawie.
Step in Warsaw – Przewodnik po Warszawie. Obecny wygląd odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Królewski_w_Warszawie.

Wiele zegarów z kolekcji ostatniego elekcyjnego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, które można podziwiać obecnie w Zamku Królewskim, wskazuje celowo godzinę 11:15.

W Zamku Królewskim, w ostatniej sali wystawy „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie” można zobaczyć wskazówki oryginalnego zegara i skarbonkę z tarczą zegarową i wskazówkami ustawionymi na godzinę 11:15.

Codziennie o godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego na Plac Zamkowy grany jest hejnał. Hejnał został pierwszy raz odegrany dnia 03.05.1995 roku, melodia (można posłuchać klikając) została skomponowana na motywach „Warszawianki” i „Marszu Mokotowa”, jej autorem jest kompozytor Zbigniew Bagiński. Hejnał grany jest 3 razy, ponieważ Wieża Zegarowa ma 3 okna, ale też nawiązując do wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Kategorie: HISTORIA

1 komentarz

whoiscall · 12 lipca, 2023 o 12:18 pm

Cheers!

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *